Tatil HizmetleriTatil Hizmetleri
Şifremi unuttum

İzmir (ADB) Kalkışlı Uçaklı Gap Turu

Tur Bilgisi

5 Gece 6 Gün
Son Kayıt 10 MAYIS !
Kesin Kalkışlı
1410 TL ‘den itibaren

Tur Programı

1. Gün GRUP OLUŞUMU VE HAREKET- ADANA-ANTAKYA

05:30 sularında İzmir Adnan Menderes havalimanında check in işlemlerimizi gerçekleştiriyor ve SunExpress XQ 9006 sefer sayılı 07:00 Adana uçuşu ile turumuza başlıyouz. Rehberimiz ile Adana`da gerçekleştirdiğimiz buluşma sonrasında Sabancı Merkez cami, ( Ramazanoğlu Külliyesi) Adana Ulu cami, Taş Köprü, Eski Saat kulesi, Tuz Han`ı rehberimizin anlatımları eşliğinde dolaştıktan sonra Seyhan nehrini fotoğraflıyor ve Adana`dan ayrılıyoruz. Antakya istikametine doğru devam ederken, Ceyhan Kalesi (yılanlı Kale), İskenderun ve belen geçidini panoramik olarak görüyor ve bu keyifli yolculuğun ardından “Doğunun Güzel Kraliçesi“ Antakya`ya Ulaşıyoruz. Kentin zengin yeme içme kültürünü yakından tanımak üzere ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. ( Ekstra) Öğle yemeğinin ardından dünyada Mozaik Kolleksiyonu bakımından en zengin müzelerden biri olan Hatay arkeoloji müzesini rehberimizin anlatımları eşliğinde dolaşıyoruz. Sonrasında Katolik dünyası bakımından büyük önem arz eden ve ülkemizde önemli hac merkezlerinden biri olan St. Pierre kilisesini ziyaret ediyoruz. Devamında anadolunun en eski Camilerinden biri olan Habib Neccar cami ziyaretimizde Kuran-ı Kerim`de de bahsi geçen Habip Neccar ile havariler arasındaki hadiseleri rehberimizden dinliyoruz. Antakya`nın, tüm dünya insanlığına adeta mesaj gönderen 3 büyük dinin ibadethanelerinin bir birlerine bir kaç metre mesafe ile konumlandığı noktasında aracımızdan inerek Eski Antakya sokaklarında yürümeye başlıyoruz. bu keyifli yürüyüşümüz esnasında Sinagog binasını Türk Katolik Kilisesi, Protestan ve Ortodoks kiliselerini görüyoruz. Kent merkezindeki bu ziyaretlerimiz sonrasında Apollon ve Daphne arasındaki mitolojik aşk hikayesinin geçtiği yer olan Harbiye bölgesine geçiyoruz. Harbiye şelalelerinin olduğu bölümde vereceğimiz serbest zamanda keyifle kahvelerinizi yudumlayabilir yada ipek dokuma alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. ( Boğaziçi Otel,Antakya Anemon )

Sabah Kahvaltısı : Adana`da serbest olarak alınacaktır (ekstra )

Öğle Yemeği : Antakya`da seçenekli mönü olarak alınacaktır (ekstra)

Akşam Yemeği : Otelde set mönü yada açık büfe olarak alınacaktır

Kat edilecek mesafe : 190 km

2. Gün GAZİANTEP-ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ-KALA-İ FÜSUS-ÇARŞI

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından Antakya`dan ayrılarak Kırıkhan, Islahiye , Nurdağı güzergahı üzerinden Gazi şehrimiz Antep`e ulaşıyoruz. Geçmişten günümüze Anadolu`nun en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Antep`te ilk olarak dünyanın en zengin mozaik kolleksiyonuna sahip Zeugma mozaik müzesini ziyaret ediyoruz. Müze`de Zeugma antik kenti, fresk süslemeler ve konularını ağırlıklı olarak yunan mitolojisinden alan panoları rehberimizin sürükleyici anlatımları eşliğinde dolaşıyoruz. Müzedeki gezimizi tamamladıktan sonra Antep mutfağının muhteşem lezzetleri ile öğle yemeğimizi alıyoruz. ( ekstra) Yemek sonrasında Gaziantep Kalesi ve kale içinde bulunan kurtuluş savaşı müzesini ziyaret ediyoruz. Kültür yolu üzerinde yapacağımız yürüyüş esnasında çoğu Osmanlı döneminde bina edilmiş olan Han yapıları ve kastelleri görerek tarihi Antep çarşısına ulaşıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda tarihi çarşı içerisinde keyifli dakikalar geçirebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Dileyen misafirlerimiz Tahmis kahvesinde menengiç kahvelerini yudumlayabilir dileyenler Antep mevlevihanesini gezebilirler. Serbest zaman sonrasında otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimiz de. ( Gaziantep Tuğcan Otel, Nov Otel, Antep Grand Otel )

Sabah Kahvaltısı : Otelde Açık büfe olarak alınacaktır

Öğle Yemeği : Gaziantepte serbest mönü şeklinde alınacaktır ( ekstra )

Akşam Yemeği : Otelde açık büfe yada set mönü olarak alınacaktır

Kat edilecek mesafe : 195km

3. Gün BİRECİK-HALFETİ-ŞANLIURFA-ARKEOLOJİ MÜZESİ-BALIKLIGÖL-SIRA GECESİ

Otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından yola koyuluyor ve ilk olarak Birecik`te Fırat nehri kenarında bulunan Kelaynak Koruma Parkını ziyaret ediyoruz. Bu sevimli dostlarımız ile ilgili bilgileri aldıktan sonra Halfeti`ye geçiyor ve tekne turumuza başlıyoruz. Tekne turumuz esnasında Rum Kaleyi ve önemli bir kısmı sular altında kalmış olan savaşan köyünü görüyoruz. Bu keyifli tekne turunun ardından otobüsümüze dönüyor ve Şanlıurfa için yola koyuluyoruz. Urfada alacağımız öğle yemeğinin (ekstra) ardından ülkemizdeki en nitelikli müzelerinden biri olan Şanlıurfa arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Müze içerisinde rehberimizin anlatımları eşliğinde özellikle Göbeklitepe bölümünde geçirdiğiniz dakikaları unutamayacaksınız. Müze ziyaretimzin ardından Şanlıurfa`nın kalbi Balıklı göle geçiyoruz. Hz.İbrahim peygamberin doğduğuna inanılan, mağara, ateşe atıldığı yer, Halil-ür Rahman ve Ayn-ı Zeliha gölleri, Rızvaniye ve Halil-ür Rahman camileri göreceğimiz yerler arasında. Ülkemizde kapalı çarşılar bakımından en zengin 3. kent olan Şanlıurfa`nın tarihi çarşısında vereceğimiz serbest zaman sonrasında otelimize geçiyoruz. Otele yerleşmenin ardından dileyen misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Sıra gecesi organizasyonuna katılabilirler.(Sıra Gecesi ?60)( Hilton Garden İnn/Şanlıurfa Dedeman/Manici Edessa Otel)

Sabah kahvaltısı : Otelde açık büfe olarak alınacaktır

Öğle Yemeği : Şanlıurfa`da serbest mönü olarak alınacaktır (ekstra )

Akşam Yemeği : Otelde açık büfe yada set mönü olarak alınacaktır

Kat edilecek mesafe : Gaziantep-Halfeti 105 km / Halfeti-Şanlıurfa 120 km toplam 225 km

4. Gün HARRAN-ATATÜRK BARAJI-ADIYAMAN-KAHTA-NEMRUT DAĞI

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından ilk durak noktamız Harran. Moğol istilasına kadar Kendinizi adeta bir zaman tünelinde hissedeceğiniz bu eşsiz yerleşim alanında Harran surları,Harran Höyüğü, Büyük saray, Harran Ulu Cami ve karınca evleri rehberimizin anlatımları eşliğinde dolaşırken 8. ve 12. yy arasında bilim dünyasının en önemli merkezlerinden biri olan Harran`ı tanıma şansı buluyoruz. Karınca evdeki ziyaretimizde acentemizin ikramı olan Mırra`yı tattıktan sonra, Bozova istikametine doğru yola koyuluyoruz. Bozova`da baştan sona Türk Mühendislerin eseri olan Atatürk barajı ile ilgili bilgileri almak üzere seyir terasına geçiyor ve Barajın inşaa süreci ve teknik özellikleri ile ilgili bilgileri alıyoruz. Baraj inşaasında hayatlarını kaybeden görevliler için yapılan anıtı da ziyaret ettikten sonra Adıyaman şehir merkezinde bulunan otelimize geçiyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından öğle yemeğimizi (ekstra olarak) alıyor ve minibüslerimize binerek Nemrut dağı milli parkına hareket ediyoruz. İlk olarak Karakuş tümülüsünü görüyoruz, Komagene ailesi kadınlarına ait bu mezar anıtlarını ziyaret ettikten sonra ikinci durak noktamız sütunlu Roma köprülerinin dünyadaki en önemli örnekleri arasında yer alan Cendere köprüsü ( Septimus Severius Köprüsü) oluyor. Cendere köprüsünde verdiğimiz fotoğraf molası sonrasında Kommagene Krallığının yazlık başkenti olan Arsemia antik kentini gördükten sonra zirveye ulaşıyoruz. Nemrut dağı zirvesinde yaklaşık 2100m yükseklikte bulunan Doğu ve Batı teraslarındaki heykel gruplarını, 1.Antiochos Theos`a ait tümülüsü rehberimizin anlatımları eşliğinde dolaşıyor ve acentamızın ikramı olan Süryani Şarabı eşliğinde muhteşem gün batımını izliyoruz. Sonrasında otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (White Star,Rabat Otel, Grand İsias Otel)

Sabah Kahvaltısı : Otelde açık büfe olarak alıyoruz

Öğle Yemeği : Adıyamanda serbest mönü olarak alıyoruz ( ekstra )

Akşam Yemeği : Otelde açık büfe yada set mönü olarak alıyoruz

Kat edilecek mesafe : Şanlıurfa- Harran 48km / Harran-Adıyaman 159 km / Adıyaman-Nemrut 65 km/ Nemrut-Adıyaman 65 km Toplam : 337 km

5. Gün KAHTA-SİVEREK-MARDİN

 

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Adıyaman`dan ayrılarak Atatürk baraj gölü suları üzerinde yapılmış olan Nisibis köprüsünü kullanarak Siverek-Diyarbakır üzerinden Mardin`e geçiyoruz. Mardin`e ulaştıktan sonra, ilk olarak öğle yemeğimizi alıyor ve yürüyecek yapacağımız kent turumuza başlıyoruz. Mardin Arkeoloji müzesi, Kırklar kilisesi, Mardin Ulucami, Kasımiye medresesi, Abbaralar, Ptt binası ve çarşılar göreceğimiz yerler arasında. Şehirde geçireceğimiz unutulmaz dakikaların ardından otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. ( Yay Grand Otel, Mardin Hilton Garden İnn, Erdoba Elegance). Dileyen misafirlerimizn Mardin`in gece manzaraları için rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği gece turuna katılabilirler.

Sabah Kahvaltısı : Otelde açık büfe

Öğle Yemeği : Mardin`de serbest mönü olarak (ekstra)

Akşam Yemeği: Otelde açık büfe yada set mönü olarak

Kat edilecek mesafe : 297 km

6. Gün MİDYAT-MOR GABRİEL MANASTIRI- KONUKEVİ-TELKARİ ÇARŞISI-HASANKEYF-BATMAN-DİYARBAKIR

 

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Savur üzerinden Midyat`a geçiyoruz. İlk olarak Mor Gabriel (Deyr`ül Umur ) manastırını ziyaret ederek bölgenin en eski halklarından bir olan Süryani kültürü ile ilgili bilgiler alıyoruz. Sonrasında Midyat merkezde bulunan Gelüşke hanı görerek Sıla dizisi çekimlerine ev sahipliği yapmış olan Midyat konukevine geçiyoruz. Buradan Midyatı`ın panoramik fotoğraflarınıda aldıktan sonra Gümüşçüler çarşısında telkari alışverişi yapmak üzere serbet zaman veriyoruz. Midyattaki programımız tamamladıktan sonra Ilısu barajı ile birlikte sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olan Hasankeyf`e geçiyoruz. Dicle nehri kenarında kurulan Hasankeyf yerleşiminde prehistorik döneme tarihlenen mağaralar, El Rızık Camii, Fahrettin Karaarslan Köprüsü, Zeynel bey türbesi gibi noktaları görüyoruz. Hasankeyfteki ziyaretimizi tamamladıktan sonra Batman`a geçiyor ve burada vereceğimiz kısa molanın ardından. Diyarbakır havalimanına geçerek programımızı tamamlıyoruz.Sunexpress Havayollarının XQ 9283 sefer sayılı 22:40 uçuşu ile İzmir`e dönüyoruz. Bir sonraki TATİL.COM organizasyonunda görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.

Sabah Kahvaltısı : Otelde açık büfe olarak alınacaktır

Öğle Yemeği : Midyat`ta serbest mönü olarak alınacaktır ( ekstra)

Akşam yemeği: serbest olarak alınacaktır ( ekstra )

Kat edilecek mesafe : Mardin-Midyat 68 km / Midyat-Diyarbakır 174 km toplam : 242 km

 

24 Saat Çağrı Merkezi Hizmeti

0850 840 80 60 0312 430 40 20